Z LEXTRA PRZY KAWIE O PRAWIE- informujemy o rozstrzygnięciach sądów w sprawie umów „frankowych” wydanych po orzeczeniu TSUE z dnia 3 października 2019 r.

W ramach dzisiejszego spotkania „Z LEXTRA PRZY KAWIE O PRAWIE”,

Informujemy o rozstrzygnięciach sądów w sprawie umów „frankowych” wydanych po orzeczeniu TSUE z dnia 3 października 2019 r.

Minął niespełna miesiąc od wydania bardzo ważnego orzeczenia TSUE w sprawie kredytów walutowych z dnia 3 października 2019 r. (o orzeczeniu TSUE można przeczytać na naszej stronie tutaj). Na dzień dzisiejszy zapadło już co najmniej sześć wyroków sądów powszechnych w sprawach kredytów frankowych, z czego w pięciu sędziowie uznali, że kursu franka nie można zastąpić innym w tabeli banku.

Z powyższych, sześciu wyroków dwa są prawomocne. Trzy sprawy dotyczyły mBanku, dwie Raiffeisen Polbank oraz jedna Getin Banku. Jedynie w sprawie z Raiffeisen Polbank Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że umowa z niedozwolonymi klauzulami zawarta z bankiem jest ważna. Pozostałe sprawy zostały tzw. „odfrankowane”, co oznacza, że do spłaty jest kredyt w złotówkach oprocentowany stawką LIBOR plus marża.

Dla kredytobiorców jest to najlepszy moment na analizowanie umów „frankowych”. Przypominamy, iż Kancelaria zajmuje się analizą umów walutowych, jak również reprezentuje kredytobiorców w postępowaniach sądowych wobec banków. Obecnie prowadzonych jest kilka spraw na etapach sądowych. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Dane sondażowe dotyczące ilości zapadniętych wyroków w sprawie kredytów frankowych przeprowadził serwis prawo.pl.